• Informatika9-Virusy

• Počítačové infiltrácie

Počítač náš pomocník

prináša len výhody alebo aj riziká?

aké riziká sú spojené s používaním počítača?

môže náš počítač „ochorieť “ ?

ako sa to prejavuje ?

ako sa môžeme chrániť?

Za určitých okolností sa stáva, že nám do počítača vniknú a spustia sa také programy, ktoré sme si neželali – takýmto javom hovoríme počítačové infiltrácie

Náš počítač môžu napadnúť:

1. infiltrácie obsahujúce škodlivé kódy
            • vírusy
            • červy
            • trójske kone
            • bomby
            • dialery

Počítačový vírus

Počítačový vírus je program, ktorý bez vedomia užívateľa modifikuje iné programy, dokumenty alebo systémové časti disku. Býva pripojený k hostiteľskému programu (spustiteľné programy, dokumenty). Môže spôsobiť aj problémy s príliš veľkou spotrebou operačnej pamäte.

Červ

Na šírenie používa chyby (bezpečnostné diery) v programoch. Najčastejšie sa šíri e-mailom. Príloha e-mailu obsahuje program, ktorý v napadnutom počítači vyhľadá e-mailové adresy a zasiela na ne e-maily. Najnovšie červy falšujú aj adresu odosielateľa. Veľmi rýchlo sa tak dokáže šíriť po celom svete. Klasický červ sa nepripája k hostiteľskému programu, ani sa nešíri na lokálnom disku.

Trójsky kôň

Na rozdiel od vírusov sa nevie šíriť sám, býva pripojený k spustiteľnému súboru. Do počítača sa nám dostane inštaláciou neoverených programov, ktoré si stiahneme z Internetu. Jeho činnosť sa prejaví mazaním súborov, formátovaním disku, alebo zasielaním informácií o súboroch v našom počítači cez Internet.

Bomby sú špeciálnym druhom Trójskych koní.

logické bomby – neželané akcie sa aktivujú nejakou udalosťou (kliknutím myšou)

časové bomby – neželané akcie sa spustia v určitý deň alebo čas

listové bomby – program vykonávajúci škodlivú činnosť je obsiahnutý v elektronickej pošte

Dialer

Usiluje sa zmeniť naše pripojenie k providerovi a presmerovať nás na iné číslo, za ktoré sa platí zvýšená tarifa. Presmerovanie často zistíme až pri faktúre za telefón.

1. infiltrácie obsahujúce nežiadúce kódy
            • adware
            • spyware
            •  hoax
            •  spam
            •  joke

Adware

nežiadúca reklama, prejavuje sa najmä ako pop-up okná, do počítača sa dostane najmä spolu s bezplatným softwérom

Spyware

monitorovací program, ktorý zhromažďuje informácie z nášho počítača  (o navštívených stránkach, nainštalovaných programoch a pod.) a odosiela ich bez vedomia užívateľa cez Internet. Do počítača sa dostane pri inštalácii niektorých programoch alebo pri návšteve niektorých www stránok.

Hoax

Falošná e-mailová správa, ktorá obsahuje upozornenie na možné nakazenie vírusom spolu s radou ako vírus odstrániť (napr. vymazaním súboru potrebného pre operačný systém).

Spam

Nevyžiadaná pošta, obyčajne reklama, zbytočne zapĺňa našu elektronickú schránku.

Joke

Kanadský žartík – neškodný program, ktorý simuluje deštrukčnú činnosť s cieľom pobaviť

Ako môžeme ochrániť náš počítač?

používame antivírusový program, ktorý pravidelne aktualizujeme

neotvárame podozrivé prílohy v elektronickej pošte

nesťahujeme a nespúšťame neznáme súbory z podozrivých adries

pravidelne zálohujeme dôležité súbory

včas inštalujeme záplaty (patch) na náš software

pravidelne kontrolujeme počítač aj programami na odstránenie adware a spyware (napr. Spyboot)

pri výzvach na stiahnutie programu z internetu si ponuku pozorne prečítame, a len keď jej rozumieme povolíme sťahovanie

sledujeme informácie na internetových stránkach, ktoré sa venujú vírusom a ich liečeniu, resp. prevencii (www.virusy.sk)

Antivírusový program

Program, ktorý zabezpečuje ochranu počítača pred vírusmi, hľadá ich a v prípade nájdenia napadnuté objekty lieči

Druhy antivírusových programov

Medzi najpopulárnejšie antivírusové programy v SR patria:

NOD

AVG

Avast

AOL

Panda

Úloha pre žiakov:

Vytvorte v PowerPointe prezentáciu o počítačových vírusoch.

Prezentácia by mala obsahovať 7 – 8 snímkov s popisom jednotlivých druhov infiltrácií, farebné pozadie, prechody a vlastné animácie, obrázky (môžete si pomôcť obrázkami z internetu). Začať môžete aj históriou počítačových vírusov.

.