Zelená škola

Naše aktivity

Ekocentrum Sosna

Dňa 15.10.2018 sme sa zúčastnili exkurzie v Ekocentre Sosna v Družstevnej pri Hornáde, kde sme pozorovali ekologický prístup k životu mimo našej školy. Spoznali sme ekologické stavby a prírodnú záhradu plnú inšpirácií a zaujímavých prvkov. Keďže v najbližších dvoch rokoch sa budeme v programe Zelená škola venovať hlavne téme Zeleň a ochrana prírody, inšpirovať sme sa mohli napr. jazierkom hlbokým až 2,7 metra, bylinkovou záhradou s mätou, medovkou, šalviou, echinaceou a ďalšími liečivými bylinkami, solárnou sušičkou na huby, zeleninu a ovocie, či solárnym ohrievačom vody. Zaujal nás aj dom postavený z prírodných materiálov so zelenou strechou, ale najpríjemnejšie sme sa cítili v Hobiťom dome, rozprávkovej stavbe z recyklovaných materiálov a hliny, kde bola príjemná  atmosféra, pretože je postavený do oválneho tvaru. Pracovníci občianskeho združenia boli milí. Srdečne nás privítali, počas prehliadky nám kládli zaujímavé, aj keď niekedy dosť ťažké otázky a radi odpovedali na tie naše. V závere exkurzie sme hrabali lístie, z ktorého sme mali vytvoriť obrázok. Vybrali sme si slovo JESEŇ :). Na koniec sme dostali odznaky s logom ekocentra a zabudnuté, už nepíšuce perá, ktoré sme zachránili pred vyhodením tým, že si do nich kúpime tuhu. Ďakujeme.

Natália Juhasová a Emma Ondečková, žiačky 7.b

STROMY NAŠIMI OČAMI

Kolégium Zelenej školy vyhlásilo pri príležitosti dňa stromov (20.10.) súťaž a zámer vytvoriť výstavu Stromy našimi očami, s cieľom osláviť ich krásu a nenahraditeľnú úlohu v prírode. Zapojilo sa do nej takmer 60 žiakov s nádhernými prácami v troch kategóriách: fotografickej, výtvarnej a literárnej.           Pre veľký záujem o kategóriu B sme poprosili výtvarníčku, p. učiteľku Václavkovú, aby spomedzi odovzdaných malieb a kresieb vybrala tie, ktoré postúpia do 2. kola. Z vystavených prác si potom žiaci a zamestnanci školy hlasovaním vybrali tri najkrajšie fotografie, tri maľby a tri básne. Ich autormi sú:

kategória A)   FOTOGRAFICKÁ

1. miesto – Ivan Škorpil, 6.a

2. miesto – Barbora Duždová, 9.a

3. miesto – Jozef Horvát, 7.c

kategória B)   VÝTVARNÁ

1. miesto – Lenka Schubertová, 3.c

2. miesto – Bianka Vargová, 4.c

3. miesto – Terézia Anna Semanová, 3.a

kategória C)   LITERÁRNA

1. miesto – Martina Kaňuchová, 4.b

2. miesto – Beáta Drobná a Zoja Václavková, 4.c

3. miesto – Daniel Bratko, 6.b

Víťazom srdečne blahoželáme.

Zároveň ďakujeme všetkým zapojeným žiakom a prajeme im veľa ďalších tvorivých nápadov.

Poďakovanie patrí aj žiačkam 5.a, Bibke Džurmanovej a Sabínke Sabovej, za pomoc pri inštalovaní výstavy a zrátavaní odovzdaných hlasov.

Fotografie z výstavy, víťazné práce a ich autorov si môžete pozrieť v galérii nižšie.

Katarína Hrehová, koordinátorka Zelenej školy