Monitoring aktivít EAP-u
SWAP
V dňoch od 11. do 13. decembra sme na našej škole uskutočnili SWAP - výmenu oblečenia a hračiek. Swap v preklade z angličtiny znamená výmena. Išlo o podujatie, kde sme priniesli nevyužité a (takmer) nepoužívané oblečenie, ktoré je kvalitné a dokáže poslúžiť inému majiteľovi. Oblečenie, ktoré by ste sa nebáli podarovať najlepšiemu kamarátovi, sa tým pádom skvelo zužitkuje. Každý, kto niečo priniesol si za „odmenu“ mohol vybrať niečo iné. SWAP-om šetríme našu planétu a podporujeme cirkulárnu ekonomiku. Oblečením, pre ktoré už v našom živote nenachádzame uplatnenie, potešíme niekoho iného. Šetríme ovzdušie a prírodné zdroje, ktoré boli potrebné na jeho výrobu.
Beseda o odpade pre prvákov
Vedieť správne zaobchádzať s odpadom, správne triediť a hlavne nevytvárať množstvo odpadu by mal každý vedieť už od mala. Preto sme si pre našich prváčikov pripravili besedu o odpade. Porozprávali sme im aké druhy odpadu existujú, ako ho treba správne triediť, aby sa mohol ďalej recyklovať a znova využiť. Prváci si motom svoje vedmosti overili pomocou aktivít a pracovného listu. Veríme, že v správnom zaobchádzaní s odpadom budú pokračovať aj naďalej. Ema Balogová, Ema Jurková, 8.A
Fotoalbum "Beseda o odpade pre prvákov"
Európsky týždeň znižovania množstva odpadu
Je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Prebieha od roku 2009, kedy sa konal prvýkrát. Odvtedy prebieha táto akcia každý rok. Tento rok sa koná v dňoch od 16. do 24. novembra. Táto kampaň spája jednotlivcov, školy, podniky a samosprávy, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu. Každý rok sa zameriava na špecifickú tému, s cieľom predchádzať vzniku odpadu. Tento rok je témou potravinový odpad.
Vrámci Európskeho týždňa znožovania množstva odpadu sme na chodbe pred jedálňou zriadili "vodný bar" - nádobu s čistou a ochutenou pitnou vodou a rôznymi druhmi čajov, z ktorých starší žiaci každému čapovali do vlastného pohára a fľaše.
Zároveň sme mali možnosť zúčastniť dotazníkového prieskumu - Kvíze o odpade z potravín - a tak si preveriť naše vedomosti ohľadom správneho zaobchádzania s potravinami Pozn.: zeleno sú vyznačené správne odpovede, graf znázorňuje percentuálne zastúpenie správnych odpovedí žiakov. Z tohto prieskumu vyplýva, že naši žiaci najviac správne odpovedali na otázku číslo 5: "Ako by sa mali správne skladovať banány?"
Budeme radi ak sa aktivity na predchádzanie vzniku odpadov stanú každodennou súčasťou vášho života. Preto:
- Nekupujte zbytočné obaly.
- Noste si na nákupy svoje nákupné tašky a obaly, napr. textilné vrecká na chlieb, pečivo, zeleninu a ovocie a nakupujte do nich.
- Neplytvajte potravinami
- Dôkladne trieďte všetky odpady, ktoré produkujete.
- desiatu si noste v opakovane použiteľnom obale alebo obedári, vodu v termoske alebo opakovane použiteľnej fľaši, namiesto používania jednorazových vreciek a jednorazových plastových fliaš.
Fotoalbum "Európsky týždeň znižovania množstva odpadu"
Kontrola správneho triedenia odpadu
Žiaci z ekohliadky pravidelne, t. j. každý deň, kontrolujú správne triedenie odpadu v triedach. Avšak, musíme skonštatovať, že nie každá trieda triedi odpad správne. Veríme, však, že do budúcna sa to zmení.
PROPAGAČNÉ MATERIÁLY o správnom triedení odpadu
Do každej triedy sme pripravili materiály, aby žiaci vedeli ako správne triediť odpad. Taktiež sme jednotlivé koše na triedený odpad pooznačovali, aby bolo a prvý pohľad jasné, čo kam patrí. Ak niekde nejaký kôš chýbal, doplnili sme ho :)
ZBERNÝ BOX NA ELEKTROODPAD
Vrámci projektu ElektroodpadDopad naša škola získala kontajner na zber drobného elektroodpadu, ktorý sa nachádza na dolnej chodbe pri átriu.
Tento kontajner slúži výlučne pre malé elektrozariadenia, ktoré sú vyobrazené na samolepkách na samotnom kontajneri, resp. pre také elektro, ktoré sa zmestí do kontajnera, to znamená: kalkulačky, mobily, holiace strojčeky, fény, kulmy a žehličky na vlasy, rýchlo varné kanvice, mixéry, stolové lampy, malé rádia, fotoaparáty, kamery, nástroje pre domácnosť – vŕtačky, atď., elektrické zubné kefky a všetko čo sa zmestí do kontajnera.
FOODBOX na nechcené ovocie a sladkosti
Často k obedu dostávame rôze druhy ovocia alebo nejakú sladkosť v podobe ovocnej tyčinky, ovocného pyré a pod. Avšak, nie vždy má každý žiak na to chuť. Preto sme zriadili FOODBOX, ktorý nájdete pri vchode do jedálne.
Hlavným cieľom foodboxu je predchádzať plytvaniu potravín. Preto doň vkladajte potraviny, na ktoré práve nemáte chuť. Vkladajte iba neporušené, nenadhryznuté, neotvorené, čisté a čerstvé potraviny. Naopak, ak na niečo vo foodboxe máte chuť, zoberte si to. Dobrú chuť !