• Licencie

        • Softvér podľa licencie.
          Keď si kúpite hudobný kompaktný disk, môžete ho počúvať, ale nevlastníte autorské práva na hudobný obsah disku. Pri disku so softvérom je to podobné. Keď si kúpite softvérový disk CD (dostanete, stiahnete si z internet, z CD prílohy v časopise), získate nárok používať softvér na základe splnenia pravidiel daných vlastníkom autorských práv. Súbor pravidiel na používanie softvéru sa nazýva licencia.

          Softvér možno teda podľa licencií zaradiť do niekoľkých kategórií:

          • OEM licencia -licencia na konkrétny počítač. Je neprenosná na iný počítač a zaniká spolu s počítačom.Softvér v OEM licencii by mal byť už pri predaji vopred predinštalovaný na novom počítači. Výhodou je výrazne nižšia cena pri nákupe, nevýhodou prísne licenčné podmienky a zánik licencie spolu s výmenou alebo znehodnotením počítača.
          • FPP - plný predajný produkt v krabici - klasický softvér predávaný v krabici v predajniach výpočtovej techniky - hry, antivírové programy, operačné systémy. Inštalácia nie je viazaná na konkrétny počítač, cena je však vyššia ako u OEM licencií.
          • Multilicencia - softvér v tejto licenčnej kategórii sa predáva za zvýhodnenú cenu, podmienkou je však nákup vopred určeného minimmálneho počtu licencií z jedného produktu (alebo skupiny). Tento sytém využívajú ju hlavne veľké firmy a organizácie (30 a viac PC).
          • GPL - General Public Licence - typ licencie pokrývajúci voľne šíriteľný softvér. Aj pre takýto softvér platia pravidlá pre jeho používanie a distribúciu. Základným znakom je neposkytnutie záruky na fungovanie softvéru a žiadna právna zodpovednosť vyplývajúca z nekorektného správania sa softvéru. Výhodou je možnosť prispôsobenia si programu pre vlastné účely a nulová cena za získanie kópie.