- Projekt PRINED
- Elektronizácia a revitalizácia školskej knižnice
- Erasmus+
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov III
- Pomôžme klimatickej kríze
- Pomôžme klimatickej kríze II
- Kompenzácia poplatku v ŠKD za žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a v hmotnej núdzi 2
- Hravo o ekológii a zdravej výžive s Kauflandom ,,Ryby, rybky, rybičky"
- Rozvojový projekt: Podpora etického správania sa a hodnotového vzdelávania
- Rozvojový projekt: Čítame pre radosť
Základná škola, Štúrova 341 Hanušovce nad Topľou je zapojená
v Národnom projekte:
„POMÁHAJÚCE PROFESIE V EDUKÁCII DETÍ A ŽIAKOV“Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II
významne podporuje pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov (PA), asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívnych tímov (školský psychológ, špeciálny pedagóg a sociálny pedagóg) na školách.
Cieľom národného projektu je:
- implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení SR,
- vytvoriť predpoklady na zlepšenie výchovno-vzdelávacích výsledkov detí a žiakov,
- zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.
V období od 16.septembra 2020 do 31.augusta 2022 participuje Základná škola, Štúrova 341, Hanušovce nad Topľou v Národnom projekte s názvom Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II v rámci OP Ľudské zdroje. V projekte vytvorila a obsadila v päť pracovných pozícií pedagogických asistentov, jednu pracovnú pozíciu sociálneho pedagóga a jednu pracovnú pozíciu špeciálneho pedagóga.
Cieľovou skupinou sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, prioritne žiaci pochádzajúci zo sociálne znevýhodneného prostredia. Do aktivít v rámci projektu budú vhodne zapájaní i intaktní žiaci. Projekt je zameraný najmä na tri hlavné oblasti: výchovno-vzdelávací proces, práca so žiakmi v mimovyučovacích aktivitách a spolupráca s rodinou.
Vo výchovno-vzdelávacom procese je prvoradá spolupráca s učiteľom v triede a pedagogickými zamestnancami školy, aby sa uľahčila adaptácia žiaka na nové prostredie, pri čom je často nevyhnutná pomoc s prekonávaním jazykových, sociálnych či kultúrnych bariér, k čomu napomáha aj organizovanie vyučovacích hodín pre zákonných zástupcov a veľmi dôležitou súčasťou procesu je aj pomoc pri príprave učebných pomôcok.
Mimovyučovacie aktivity sú kľúčové v upevnení spolupráce a upevnení dôležitých vzťahov medzi žiakmi, zákonnými zástupcami a pedagogickými zamestnancami. Aktivity zahŕňajú preventívne a osvetové programy, voľnočasové aktivity (krúžky), návštevu historických a kultúrnych pamiatok, letná škola a iné.
Spolupráca s rodinou je základným pilierom úspechu projektu, keďže rodina predstavuje neoddeliteľnú časť vzdelávania, pretože poznanie rodinného zázemia žiaka pomáha odhaliť skryté problémy v správaní sa a učení žiaka.
Sme veľmi radi, že základná škola dostala možnosť zapojiť sa do národného projektu, ktorý podporí kvalitný výchovno-vzdelávací proces žiakov školy. Je zároveň predpokladom a odrazovým mostíkom k ich úspešnejšej budúcnosti.
Všeobecné informácie o projekte
- Názov projekt: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II.
- Kód projektu: 312011AQI4
- Kód výzvy: OPLZ-PO1/2020/NP/1.1.1-03
- Operačný program: Operačný program Ľudské zdroje
- Spolufinancovaný fondom: Európsky sociálny fond
- Prioritná os: 1. Vzdelávanie
- Oblasť intervencie:Zníženie miery predčasného ukončovania školskej dochádzky a predchádzanie takémuto ukončovaniu, a podpora rovnocenného prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a predoškolskému vzdelávaniu.
- Špecifický cieľ: 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
- Miesto realizácie projektu: Bratislavský kraj, Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Košický kraj, Prešovský kraj, Nitriansky kraj, Trenčiansky kraj, Trnavský kraj.
- Cieľová skupina: Deti, predovšetkým tie, ktoré navštevujú materské školy a deti/žiaci základných a stredných škôl, vrátane detí/žiakov so ŠVVP všetkých škôl, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení v SR (t. j. štátne, cirkevné aj súkromné školy).