Ak máte záujem stravovať sa v ŠJ v školskom roku 2024/25, je potrebné odovzdať vyplnený a podpísaný zápisný lístok stravníka vedúcej školskej jedálne do 17. 6. 2024.
Novy_-Zapisny_listok_stravnika.pdf
Novy_-Zapisny_listok_stravnika.odt
Ak máte záujem stravovať sa v ŠJ v školskom roku 2024/25, je potrebné odovzdať vyplnený a podpísaný zápisný lístok stravníka vedúcej školskej jedálne do 17. 6. 2024.
Novy_-Zapisny_listok_stravnika.pdf
Novy_-Zapisny_listok_stravnika.odt
Do fotogalérie bol pridaný nový album Prvácky Medzinárodný deň detí!.
Myšlienka Medzinárodného dňa detí spočíva vo vyzdvihnutí hodnoty dieťa. Každé dieťa si zaslúži byť prijaté, milované a zažívať príjemné chvíle. Deň plný zábavy a pohody zažili aj žiaci prvých ročníkov. Deti si užívali spoločné hry, súťaže aj relax pri rozprávke. Ďakujeme za krásne spoločne strávený deň pani učiteľkám Mgr. Anna Ivaničová, Mgr. Slavomíra Kožlejová, Mgr. Martina Semanová, Bc. Miriam Sopoligová.
Dňa 29.5.2024 sa víťazi školského kola Jakub Jurko a Petronela Bangová z V.C triedy zúčastnili regionálneho kola projektu Botanikiáda v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach. Tematicky bol tento ročník zameraný na rastliny, ktoré sú súčasťou nášho jedálnička. Botanikiády sa zúčastnili žiaci z viacerých základných škôl, ktorí boli rozdelení do skupín. V týchto skupinách pracovali pod vedením študentov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Preverili si vedomosti z botaniky, venovali sa rôznym praktickým aj teoretickým úlohám. Taktiež žiaci mali možnosť prehliadnuť si Botanickú záhradu a pozrieť si výstavu motýľov exotických trópov, na ktorú sa veľmi tešili. :) Mgr. Katarína Pavúková
Dňa 15. mája 2024 sa naše žiačky Noemi Digoňová, Sabina Fiľová a Karin Molitorisová zúčastnili zdravotníckej súťaže Ôsmak v koži zdravotníka na Strednej zdravotníckej škole sv. Bazila Veľkého v Prešove. Pre zúčastnených žiakov boli pripravené rôzne zaujímavé aktivity, ktoré preverili ich vedomosti a zručnosti ako budúcich zdravotníkov. Počas súťažno-zábavného dopoludnia prešli deviatimi stanovišťami, ktoré vyžadovali aplikáciu teoretických vedomostí z biológie a praktických zručností z oblasti podávania prvej pomoci. Žiaci taktiež získali skúsenosti so špecifickými zdravotníckymi činnosťami, ako napríklad hygienická starostlivosť o dieťa, či riedenie a príprava liekov. Súťaže sa zúčastnilo celkovo 18 základných škôl z celého východného Slovenska. Spomedzi všetkých škôl sa naše žiačky umiestnili na krásnom šiestom mieste. Na svoje umiestnenie môžu byť právom hrdé, nakoľko bodové rozdiely medzi prvými priečkami boli len minimálne. Žiačkam úprimne blahoželáme a povzbudzujeme na ďalšej ceste k zdravotníckemu povolaniu. Fotografie z celej súťaže https://szssvbazpo.edupage.org/album/#photos:album:390 Mgr. Martina Pavúková
Vedúca školskej jedálne oznamuje žiakom, zamestnancom školy a cudzím stravníkom, že prihlasovať a odhlasovať sa z obedov za mesiac jún 2024 je možné len do 24.6.2024 do 14:00 hod..
Navštíviť región Spiš, spoznať mesto Kežmarok, bývalé slobodné kráľovské mesto, ktoré je jedným z 18 slovenských mestských pamiatkových rezervácií, kochať sa nad 150 000 výtlačkami najstaršej školskej knižnice, spoznať Artikulárny drevený kostol a Nový evanjelický kostol, to bolo našou úlohou počas exkurzie s ôsmakmi dňa 20.5.2024. Tri triedy našich ôsmakov so zatajeným dychom načúvali výklady sprievodcov a nasávali vedomosti a zážitky dýchajúce z historických miest, ktoré sme v Kežmarku navštívili. Na hradnom nádvorí počúvali povesti, v ktorých sa stretáva čierna i biela pani, ale aj o pokladoch pod zemou a tajných chodbách, povesti o hradných pánoch, ktorí majú svoje nesplnené a nešťastné lásky, alebo o tých, ktorí zase dávajú zamurovať svoje ženy či dcéry, ako aj o ďalších, čo utekajú pred nepriateľom na koňoch, preskočia hradnú priekopu a zachránia sa kdesi ďaleko v horách. Toto je Literárny Kežmarok, ktorý nás uchvátil v celej svojej kráse!
Mgr. Denisa Šoganičová,
Mgr. Jarmila Pantlikášová,
Mgr. Lenka Machová
Do fotogalérie bol pridaný nový album MDD alebo deti deťom....
Deň detí v réžii všetkých žiakov tretiakov dňa 31. mája 2024 v krásnom prostredí Evanjelickej fary v Hanušovciach nad Topľou sa skutočne vydaril, ba prialo nám aj počasie. Už od príchodu sa všetci spontánne rozbehli po celom areáli. K dispozícii mali lopty, loptičky, tenisové rakety, kolotoč, nechýbala ani volejbalová sieť, kde sa pokúšali hrať volejbal, či skôr prehadzovanú a samozrejme nechýbal ani futbal. A ako by to bolo, keby si nezasúťažili. V tvorivom duchu sa skupinka žiakov pustila do prípravy úloh pre ostatných. Všetko si pripravili a aj zorganizovali. Kamarátov rozdelili na dve skupiny a vysvetlili pravidlá danej úlohy. Následne členovia skupín hľadali po celom areáli ukryté papierové kartičky s obrázkami zvieratiek a osobitne s obrázkami ovocia a zeleniny, ktoré mimochodom sami nakreslili. Na druhej strane kartičiek boli slová, z ktorých mali poskladať v každej skupine vetu. Po splnení a vyhodnotení úlohy sa blížil čas odchodu. Šikovne zhromaždili zapožičané lopty, loptičky, tenisové rakety, skontrolovali či po nich neostal neporiadok a až tak sme sa v dobrej nálade vydali na zmrzlinu ako záverečnú bodku MDD. A že sa to deťom páčilo, svedčí o tom zopár fotiek.
Naše poďakovanie patrí Mgr. S. Balogovej, že nám poskytla k dispozícii priestory fary nielen k hrám, ale aj na hygienické účely.
Účastníčky MDD: Mgr. A. Rišková, Mgr. A. Nemcová, Mgr. I. Kovalčíková, Mgr. L. Mariňáková, Bc. J. Rošková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Žiacky majáles 2024.
Od 2. do 12.5.2024 sa v Bratislave po 27 rokoch konali 33. majstrovstvá Európy v pretáčaní rukou s historický najvyššou účasťou športovcov. Do reprezentácie Slovenskej republiky boli nominovaní aj traja žiaci našej školy v kategórii juniorov a prezentovali sa peknými výkonmi. Oliver Kľučár v kategórii do 50 kg ľavou rukou získal 4. miesto, Ján Pankuch v kategórii do 65 kg pravou rukou 6. miesto a René Višňanský v kategórii do 70 kg pravou rukou 4. miesto. Hoci to na cenné kovy ešte tesne nestačilo, tak si chlapci zaslúžia uznanie za náročnú prípravu, ktorú podstúpili. Na finančné náklady spojené s účasťou na majstrovstvách Európy prispela žiakom z časti aj naša základná škola, výbor Rodičovského združenia pri ZŠ Hanušovce a Občianske združenie HANUŠÁČIK.
Menovaným k umiestneniam blahoželáme a prajeme veľa úspechov v športe, ktorý ich tak baví!
Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode 2024.
V dňoch 13. až 17. mája 2024 sa naši štvrtáci zúčastnili pobytu v rekreačnom zariadení Villa Siesta, v Novom Smokovci, v rámci pobytu v Škole v prírode. Z rozprávania žiakov sme sa dozvedeli, že niektorí navštívili naše nádherné veľhory po prvýkrát... Výchovno-vzdelávací proces bol zameraný na opakovanie a upevňovanie so zaradením každodenných vychádzok do voľnej prírody. V rámci nich sa žiaci učili spoznávať druhy stromov, kvetov a živočíchov. Sledovali život v prírode, učili sa správať vo voľnej prírode a hlavne si uvedomovali význam ochrany lesa a uplatňovali svoje vedomosti a poznatky z rôznych oblastí environmentálnej výchovy, naučených však iba v triedach našej školy. Počas výborného počasia sme absolvovali turistické vychádzky na Hrebienok, k Vodopádom Studeného potoka, boli sme aj v Rainerovej chate vo výške 1 301 metrov nad morom (Hanušovce 207 m n. m) a prezreli si ako pracovali tatranskí nosiči. Odmenou nám bolo stretnutie s vyučeným učiteľom, ale už vyše 50 rokov tatranským horským nosičom a správcom Rainerovej chaty, pánom Petrom Petrasom. V Múzeu tatranskej prírody sme si prezreli zaujímavú expozíciu fauny a flóry, históriu, zvyky a tradície ľudí v Tatranskom regióne. Žiaci sa s údivom dozvedeli úplne nové skutočnosti o tatranskom svišťovi... Viete, že počas hybernácie – teda počas až 7-mesačného spánku mu udrie srdce iba raz za 15 sekúnd – iba štyrikrát za minútu, že jeho teplota je celé zimné obdobie iba 4 stupne Celzia, že počas leta za deň zožerie 3-kilový svišť asi 1 kg trávy??? Zaujímavá bola aj výstava histórie objavovania Tatier, miniatúry chát, výstroj a výbava členov horskej služby a vysokohorských nosičov. V SKI múzeu sme videli 3,07 m dlhé lyže z roku 1885. Žiakov však zaujali aj rôzne sánky, či vyše 200 kg boby a tiež aj dielňa na výrobu lyží, palíc a topánok. Počas výletu na Štrbské pleso sme si vyskúšali výstup na mostík na skoky na lyžiach – až po zákaz vstupu pre chodcov... Počas športových popoludní sme si schuti zašportovali na kolobežkách... rozbehli svojimi ,,mohutnými“ svalmi kolotoč... využili sme ihrisko a natrafili na troch desaťročných chlapcov z Írska. Vznikol z toho medzinárodný futbalový zápas... Množstvo veľmi zaujímavých zážitkov si určite bude veľmi dlho pamätať 22 žiakov a ich učitelia Mgr. Lucia Velčková., Mgr. Marek Balog a Mgr. Pavol Minár. Určite si prezrite bohatú fotodokumentáciu a budete mať detailnejší prehľad o našej činnosti počas celého pobytu v škole v prírode.
21. máj 2024
Mgr. Pavol Minár
Detské oddelenie Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou si dňa 17. 05. 2024 pre žiakov piateho ročníka pripravilo interaktívnu hodinu s názvom Svet bájky. Deti dostali možnosť ukázať čo všetko už o bájkach vedia, zábavnou formou sa naučiť nové poznatky, prerozprávať všetkým dobre známe bájky Zajac a korytnačka a Lev a myš. Mladí herci z radov našich žiakov prečítané bájky zahrali a za svoj výkon si vyslúžili veľký potlesk. Úlohou žiakov bolo pracovať v skupinách, riešiť a dopĺňať úlohy, priraďovať ľudské vlastnosti zvieratám, súťažiť a samozrejme vyhrať. V závere hodiny čakal deti kvíz, ktorý preveril ich pamäť. Po hodine si žiaci mohli prezrieť knižnicu, dostupné knihy, ale aj venovať svoj čas hrám, ktoré sú pre deti k dispozícii. Najviac žiakov zaujalo obrie Človeče, či záhradný domček.
Mgr. D. Šoganičová
EXPEDIČNÁ KAMERA 2024
Milovníci cestovania a dobrodružstva, zbystrite ! 25. mája 2024 bude v Dome kultúry Expedičná kamera, jeden z najprestížnejších festivalov cestovateľských a outdoorových filmov na Slovensku.Čaká vás bohatý program plný strhujúcich filmov z rôznych kútov sveta. Ponoríte sa do fascinujúcich príbehov horolezcov zdolávajúcich najvyššie vrchy sveta, preskúmate divočinu exotických krajín s odvážnymi cestovateľmi a zažijete vzrušujúce expedície do neznáma. Tešiť sa môžete aj na besedu o prechode 770 km dlhej Cesty hrdinov SNP s Dominikou Bodorovou.Vstupné :-dospelí 5 € (celý festival) - dospelí 3 € (od II. bloku do konca festivalu) - deti do 12 rokov v sprievode rodičov – vstup zdarma (malé občerstvenie v cene vstupenky). Program festivalu :18:00 Otvorenie festivalu: 5 minútI. BLOK: 54 min.18:05 – Javari 54 minút 18:59 – PRESTÁVKA: 10 min.19:09 – Beseda s Dominikou Bodorovou 60 min.II. BLOK: 60 min.20:19 – Lezci (nový film s Adamom Ondrom) 27 min.20:46 – Pionieri 33 min.21:19 – PRESTÁVKA: 10 min.III. BLOK: 20 min.21:49 – Nasledovanie správnej cesty 20 minút21:56 – UKONČENIE FESTIVALU. Viac o premietaných filmoch nájdete na stránke festivalu: https://expedicnikamera.cz/filmy/
Aj takto by sme mohli nazvať týždeň finančnej gramotnosti na našej škole. Zrealizované vyučovacie hodiny a sprievodné aktivity k finančnej gramotnosti zaujali porotu Global Money Week 2024 natoľko, že sme sa stali jednou z víťazných škôl v súťaži o najlepšie aktivity počas Global Money Week 2024. Nesmierne si toto ocenenie vážime. Ďakujeme všetkým zanieteným pedagógom a žiakom, ktorí priložili ruku k dielu a dopomohli k získaniu prestížneho ocenenia. Veľká vďaka patrí koordinátorke finančnej gramotnosti Mgr. Mariane Muravskej.
Vedenie základnej školy oznamuje návštevníkom telocviční a športovísk, že dňa 25.mája 2024 budú telocvične ZŠ a športoviská zatvorené pre verejnosť z prevádzkových príčin.
Ďakujeme za pochopenie, riaditeľka školy
Do fotogalérie bol pridaný nový album Štúrov Zvolen – školské a okresné kolo.
17. apríla 2024 sa v klubovni ZŠ uskutočnilo školské kolo súťaže v rétorike - Štúrov Zvolen. V príjemnej atmosfére všetci súťažiaci ukázali, že dokážu rozprávať pútavo, oduševnene a strhnúť poslucháčov. V 1. kategórii (4.-6.roč.) žiaci reprodukovali prečítaný text a v 2. kategórii (7.-9.roč.) predviedli rozprávanie a úvahu. Po náročnom rozhodovaní našu školu na okresnom kole vo Vranove 10.mája reprezentovali Matej Štofan z V.A a Petronela Kaňuková zo VII.C. V ťažkej konkurencii obaja získali čestné uznanie poroty. Obom blahoželáme! Mgr. Makáňová Anna
Dňa 14.05. 2024 sa žiaci 3. ročníka ZŠ Hanušovce n/T zúčastnili exkurzie Vojenského historického múzea vo východoslovenskom meste Svidník, ktoré sídli v budove tvarom pripomínajúcu protitankovú mínu a jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. Deti sa zo zaujímavého rozprávania dozvedeli, že múzeum slávnostne otvorili 4. októbra 1969 pri príležitosti 25. výročia Karpatsko-duklianskej operácie. Expozície dokumentujú priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. Mali možnosť vidieť autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky, tu si prišli na svoje hlavne chlapci. V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944.
Naša cesta pokračovala ďalej po území Duklianskeho priesmyku a na slovensko-poľských hraniciach sme navštívili vyhliadkovú vežu, z ktorej sme videli široký priestor slovenského a poľského územia – dejiska bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie. Veža bola sprístupnená verejnosti v roku 1974 pri príležitosti 30. výročia bojov o Duklu. Súčasná vyhliadková veža bola postavená v blízkosti niekdajšej drevenej vyhliadkovej veže. Je vysoká 49 m. Vo veži je umiestnený "Plán úderu Červenej armády cez Karpaty na priamu pomoc SNP" a "Situačná mapa v priestore Duklianskeho priesmyku od 30.9. do 5.11.1944".
Cestou domov sme sa zastavili na najvýznamnejšom mieste v Duklianskom priesmyku pri Pamätníku 1. čs. armádneho zboru, postaveného v r. 1949 . V areáli pamätníka je vojenský cintorín na ktorom je pochovaných 565 príslušníkov čs. armádneho zboru. Pamätník bol v r. 1961 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Takto obohatení o množstvo informácií, ktoré žiaci určite využijú na hodinách vlastivedy, prírodovedy, plní nadšenia a krásnych zážitkov z prežitého dňa, sme sa vrátili domov.
Mgr. A. Nemcová, Mgr. A Rišková (foto)
Do fotogalérie bol pridaný nový album Memoriál brig. gen. Kukorelliho 2024.
Dňa 9.mája sa naše žiačky zúčastnili okresného kola v malom futbale v novej PKO aréne vo Vranove nad Topľou v rámci turnaja Školský pohár SFZ dievčat. Kategória bola určená pre žiačky 5. a 6. ročníka. Premožiteľkami sa im stali iba šikovné futbalistky zo ZŠ Lúčna, ktoré ďalej postupujú do krajského kola. Za tímový výkon patrí našim dievčatám veľký obdiv a takisto vďaka za vzornú reprezentáciu školy. Reprezentovali nás piatačky: Kristína Beňová, Petronela Bangová, Andrea Kiňová a šiestačky: Nina Galíkova, Elissa Čebrová, Katarína Gašparová, Karolína Jurková, Zara Muravská a Larisa Gondžurová. Gratulujeme!
Mgr. Pavol Minár ml.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň matiek.
Deň matiek, tento sviatok sa oslavuje v rôznych podobách po celom svete. Ľudia vzdávajú hold matkám a vyzdvihujú materské puto medzi matkou a ich ratolesťami. Je to skvelá príležitosť, kedy sa poďakovať mamičkám za všetko, čo pre nás v živote robia. Najlepším poďakovaním je vlastnoručne vyrobený alebo upečený darček. Aj naši žiaci sa rozhodli odmeniť mamičky. Počas krúžkovej činnosti napiekli medovníky v podobe srdca a následne zdobili cukrovou polevou. Každé sladké srdiečko bolo s láskou vyrobené a s ešte väčšou láskou odovzdané milovanej mamičke. Veľká vďaka patrí pani učiteľkám Mgr. Monike Molitorisovej, Mgr. Martine Semanovej a pedagogickej asistentke Mgr. Beáte Tȍrȍkovej. Milované mamičky, zo srdca Vám blahoželáme ku Dňu matiek a želáme Vám veľa zdravia, šťastia a radosti z Vašich detí. Nech je každé Vaše dieťa slniečkom Vášho života a rozjasňuje Vaše dni. Želáme Vám veľa pekných a šťastných spoločných chvíľ s Vašimi detičkami. Krásny Deň matiek. Kolektív zamestnancov ZŠ Hanušovce nad Topľou.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň Zeme – „akčný deň“ projektu ElektroodpadPoklad .
Dňa 30.4.2024, pri príležitosti Dňa Zeme žiaci kolégia Zelenej školy pripravili aktivity pre žiakov 1. stupňa. Aktivity boli rozdelené do stanovíšť, na každom stanovišti žiakov čakalo niečo iné. Najprv sa venovali správnemu triedeniu odpadu, následne zásadám, ktorými sa pri zaobchádzaní s odpadom a elektroodpadom treba riadiť, skúsili si aj niečo tvorivé – zo starých bateriek vytvárali podľa predlohy obrázky, venovali sa aj zbytočným elektrospotrebičom a nakoniec ich čakalo „hľadanie pokladu“. Poklad, ktorý si každý predstaví to nebol, ale starý mobil, ktorý sa tak ako ostatné nepotrebné elektrospotrebiče nemá dostať na skládku odpadu, ale do zberného dvora alebo do elektropredajne. Toto bolo naším cieľom - naučiť žiakov ako s elektroodpadom zaobchádzať. Všetkým zúčastneným ďakujeme. Mgr. Katarína Pavúková a žiaci kolégia Zelenej školy
Powered by aSc EduPage