• Opätovné upozornenie na ZÁKAZ VJAZDU DO AREÁLU ŠKOLY!!!

     • Vážení rodičia, návštevníci areálu základnej školy...

      Prosíme všetkých návštevníkov areálu základnej školy (rodičov, starých rodičov,...) o rešpektovanie zákazu vjazdu do areálu základnej školy.

      Dopravná značka je hneď pri vstupe do areálu (od predajne Coop Jednota), kto by si ju nevšimol (zrejme je nevšímavých veľa, lebo áut prichádzajúcich do areálu školy hlavne ráno a popoludní je veľa), je na obrázku nižšie.

      Svojou (často!!!) bezohľadnou jazdou vnútri areálu školy, ohrozujete život svojich detí.

      PROSÍME VÁS O REŠPEKTOVANIE ZÁKAZU VJAZDU DO AREÁLU ŠKOLY!!!

     • Striebro pre naše futbalistky

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Striebro pre naše futbalistky.

      Dňa 11.mája sa naše žiačky zúčastnili okresného kola v malom futbale v novej PKO aréne v meste Vranov nad Topľou. Kategória bola určená pre žiačky 5. až 7. ročníka. Naše futbalistky zdolali postupne súperky zo ZŠ Bystré, ZŠ Bernolákova Vranov n/T, ZŠ Sačurov a ZŠ Sečovská Polianka. Premožiteľky sa im stali iba šikovné futbalistky zo ZŠ Lúčna, ktoré ďalej postupujú do krajského kola. Za tímový výkon, bojovanie jednej za druhú, patrí našim dievčatám veľký obdiv a takisto vďaka za vzornú reprezentáciu školy. Reprezentovali nás piatačky Katka Gašparová a Nina Galíková, šiestačky Anička Sabová, Patrícia Sochová a Charlotte Orečná, a siedmačky Lilly Jana Porubská, Sandra Sabová, Kristína Pirko-Puľová, Ema Vachaľová a Vanesa Puľová. Gratulujeme!

      Mgr. Pavol Minár ml.

     • Dotazníkový prieskum - pitný režim žiakov

     • Na otázku: Koľko tekutín denne prijmeš? sme zozbierali pomerne vyrovnané odpovede. 29 % žiakov vypije denne 1,5 – 2 l tekutín, 26 % žiakov 1 – 1,5 l tekutín. 24 % z nás pije málo, iba 0,5 – 1 l, no 21 % aj viac ako 2 l.

      Potešiteľné je zistenie v druhej otázke: Aký druh tekutín preferuješ – najčastejšie piješ? Až 42 % žiakov uprednostňuje čistú vodu z vodovodu a 21 % nesladený čaj. Ďalších 15 % si rado dopraje ovocný džús a po 11 % žiakov uviedlo minerálku a sladený nápoj - malinovku.

      Trochu nás prekvapili výsledky v otázke:  Piješ aj nápoje určené pre dospelých? Iba 45 % žiakov uviedlo, že nie. 21 % sa priznalo k pivu, 17 % ku káve, 13 % k energetickým nápojom a 4 % k iným nevhodným nápojom.

      Pri otázke: Odkiaľ pochádza voda, ktorú piješ v škole? sme zistili, že 64 % z nás si nosí nápoj z domu, 15 % si ho kupuje v obchode a 8 % v školskom automate. Iba 13 % žiakov pije vodu napustenú priamo zo školského vodovodu.

      Otázka: Ako často / v akých intervaloch piješ? priniesla tieto odpovede: 5x denne 31 %, každé dve hodiny 23 %, aspoň 1x za hodinu 16 %,  aspoň 2x za hodinu 20 % a iné 10 %.

      Odborníci vyjadrujú názor, že deti musíme naučiť piť my dospelí. Mali by sme voliť vhodné tekutiny (vodu, nesladený čaj, riedené ovocné šťavy ...), čím menej sladkého aj v tekutinách.

      To aby dieťa dostatočne pilo, že preň dôležité s ohľadom na to, aký veľký výdaj energie počas vyučovacieho procesu má. Nedostatok tekutín môže spôsobiť bolesti hlavy a celkovú únavu. Deti potom môžu byť nesústredené, ľahko strácajú koncentráciu.

      https://www.rodinka.sk/predskolak/skolak/pitny-rezim-v-skolach-a-skolkach/

      Podľa odborníkov WHO by deti vo veku 9 až 13 rokov mali vypiť 2,1 až 2,4 litra tekutín denne. Pri vhodnom množstve tekutín hrá dôležitú úlohu viacero faktorov, ako napríklad hmotnosť, fyzická zaťaž, klíma alebo aktuálne ročné obdobie. Vo všeobecnosti však platí vzorec, že na kilogram hmotnosti by malo pripadať približne 50 ml vypitej tekutiny, najlepšie vody.

      Nadmerná konzumácia sladených nápojov pritom môže byť dôvodom rôznych zdravotných problémov, akými sú napríklad detská obezita, problémy so zubami a ústnou dutinou alebo riziko vzniku cukrovky.

      https://www.viemcozjem.sk/o-viem-co-zjem/co-je-nove/az-41-dospelej-populacie-na-slovensku-si-mysli-ze-liter-tekutin-denne-je-pre-dieta-dostatocne-mnozstvo-vyplynulo-to-z-prieskumu/

       

     • Modrý piatok

     • Dňa 12. mája sme odštartovali dlhodobú akciu modrých piatkov, dní bez balených nápojov. Na chodbe pred jedálňou nás čakal vodný bufet - nádoba s bylinkami ochutenou pitnou vodou, z ktorej nám staršie žiačky a žiaci ochotne načapovali do nami prinesených pohárov či fliaš.

      Zároveň sme mali možnosť zúčastniť sa dotazníkového prieskumu o našich návykoch ohľadom pitného režimu. Aj počas nastávajúcich piatkov chceme naďalej modrým oblečením upozorňovať na problém pitnej vody a nápojom prineseným vo vlastnej viacnásobne použiteľnej fľaši či termoske chrániť životné prostredie.

     • Ku dňu Zeme

     • Pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý sa celosvetovo oslavuje 22. apríla, uskutočnila naša škola viacero prospešných aktivít. Takto o nich píšu na svojej FB stránke organizátori projektu "200 ton z lesa von":

      "Milá správa nám prišla z Hanušoviec nad Topľou.

      ZŠ Hanušovce nad Topľou sa rozhodla byť aktívna a nápomocná pri ochrane a čistote životného prostredia, a tak si na Deň Zeme jej pedagógovia a 610 žiakov vyhrnulo rukávy, vzali vrecia a starostlivo vyzbierali 125 kg odpadkov.

      Blízke okolie školy sa snažili vyčisť žiaci I. stupňa. Studničky popri náučnom chodníku Herlica v obci Petrovce vyčistili starší žiaci. Ďalšie tri skupiny prispeli k čistote obcí: Remeniny, Pavlovce a Ďurďoš. Ďalšie skupiny žiakov a ich učitelia "operovali" v okolí kaštieľa, no a najstarší žiaci vyčistili dažďovú záhradu, pocitový chodník, bylinkovú záhradu vo vnútrobloku školy. Dôležitosť chrániť našu planétu si uvedomovali aj žiaci v elokovanom pracovisko ZŠ, ktorí napokon nazbierali najviac odpadu.

      Ďakujeme kolegom a žiakom z Hanušoviec za krásne pripravenú akciu a posielame palec hore a veľké Ďakujeme! "

     • Futbalisti 5. až 7. ročníka získali bronz

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Futbalisti 5. až 7. ročníka získali bronz.

      Dňa 10. mája 2023 sa konalo tak ako každý rok okresné kolo vo futbale pre žiakov 5. až 7. ročníka ZŠ. Turnaja sa zúčastnilo 14 škôl a po rozlosovaní sa nakoniec hralo v štyroch skupinách, dve skupiny po štyroch a dve skupiny po troch účastníkoch, pričom postupovali po dve družstvá. Chlapci z Hanušoviec si po výborných výkonoch postupne poradili zo ZŠ Bernolákova Vranov 5:0, nad ZŠ sídlisko Juh Vranov 7:2, so ZŠ Soľ 6:3. Potom sme v zápase o postup do finále remizovali so ZŠ Sačurov 2:2 , keď sme pozahadzovali vyložené šance a na pokutové kopy prehrali 1:3 . V boji o bronzové medaily siahli chlapci na dno svojich fyzických síl a zdolali rovesníkov z Čaklova 6:3 ! Únavu vystriedali výkriky radosti. Za predvedenú hru sme si 3. miesto určite zaslúžili. Na krajské kolo postúpili žiaci ZŠ Lúčna Vranov a tesne pred nami skončili chlapci zo Sačurova. Za slušnú a vzornú reprezentáciu školy a mesta chcem pochváliť týchto šikovných žiakov: piataka Martina Mihalčína, šiestakov Mateja Velčka a Vlada Čikalu, siedmakov Jakuba Čermáka, Imricha Horváta, Tomáša Knašinského, Erika Puľa, Maxa Verčimáka, Tomáša Kuru a nášho najlepšieho hráča Martina Kolesára. Tešíme sa na ďalšie športové aktivity.

      Mgr. Pavol Minár st.

     • Hýbe sa celá rodina

     • V sobotu 20.mája 2023 organizuje OZ SMEČ v spolupráci s MŠ a ZŠ akciu Hýbe sa celá rodina.

      Program akcie na letáku nižšie.

      Vstupné pre deti 1,50€ (vstupenky sa dajú zakúpiť v ZŠ u p.sekretárky Dvorskej).

      O 13.00 hod - divadielko pre deti, vstupné 1,- € (vstupenky na divadielko sa takisto dajú zakúpiť v ZŠ u p.sekretárky Dvorskej).

     • Štúrov Zvolen – okresné kolo

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Štúrov Zvolen – okresné kolo.

      Dňa 3.5.2023 sa naši šikovní žiaci Laura Baranová z V.C a Ján Jurko z VIII.C zúčastnili okresného kola súťaže v rétorike – Štúrov Zvolen. Konkurencia žiakov a žiačok iných škôl v našom okrese bola v tejto súťaži silná. Víťazila bohatá slovná zásoba, bravúrnosť práce so slovom, mimikou a gestami, ale aj tvorivosť. Humor Janka Jurka a presvedčivosť Laury Baranovej si získali čestné uznanie poroty. Obom blahoželáme! Mgr. Jarmila Pantlikášová

     • Vyhodnotenie súťaže Matematický klokan v šk. roku 2022/23

     • Konečne tu máme  výsledky najväčšej medzinárodnej matematickej súťaže Matematický klokan, ktorá sa konala dňa 27.3.2023. Aj žiaci našej školy sa zúčastnili s počtom 43 z  1.-4. ročníka a s počtom 79 žiakov 5.-9. ročníka. Súťaž prebiehala papierovou formou pre žiakov 1.-4.roč. a žiaci 5.-9.ročníka riešili úlohy  formou online. Najúspešnejšími žiakmi našej školy boli  Peter Marián z 2.A triedy, ktorý sa umiestnil na krásnom 3. mieste. Dosiahol 94,4 % úspešnosť. V jeho kategórii súťažilo 13 021 súťažiacich.  Žiak Straka Leonard z 3. A triedy sa umiestnil na  4. mieste tiež  s  94,4 % úspešnosťou.  V jeho kategórií súťažilo 10 005 žiakov.

       

      Poďakovanie za uskutočnenie súťaže patrí Rodičovskému združeniu pri ZŠ Hanušovce n/T a občianskemu združeniu Hanušáčik za poskytnuté finančné prostriedky.

                                                                                                                                        Mgr. M. Holingová

       

     • Deň hasičov 2023

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň hasičov 2023.

      4. máj  -  Deň svätého Floriána

       

      Horí, horí, ...  - nie jeden z nás sa pri zvukoch tejto sirény strhne s myšlienkou,

                                              kde a čo sa opäť nepríjemné udialo.

         Našťastie sú aj príjemné udalosti, akou bol  aj deň 4. 5.2023, keď po krátkom zaznení hasičskej sirény pri Malom kaštieli vykročil naším mestečkom Hanušovce nad Topľou  slávnostný sprievod  s účasťou predstaviteľov a zamestnancov mesta, FS Vargovčan, nášho vedenia školy, žiakov 1. a 2. ročníka so svojimi triednymi učiteľkami, byvalých hasičov a hasičov Hasičskej stanice mesta Hanušovce n/T smerom k soche sv. Floriána, pripomenúť si Deň svätého Floriána - patróna hasičov, ale aj všetkých remeselníkov.

         Po úvodnom ceremoniáli naši žiaci 1. a 2. ročníka  vystúpili  s krátkou dramatizáciou detskej hry Bim- bom, horí – horí mačkin dom, aby ňou pripomenuli a zároveň vyzdvihli neľahkú, záslužnú, životunebezpečnú prácu všetkých hasičov a takto im zdali hlbokú úctu.  

         Na záver  hasiči pozvali našich prvákov a druhákov na krátku prehliadku hasičskej stanice, kde si mohli prezrieť potrebné vybavenie pri hasení ohňa a pod dohľadom vyskúšať aj niečo

      z hasičskej techniky.

                 A ktohovie,.... možno  práve v tento deň skrsla v nejednom detskom srdiečku  iskrička

      s túžbou byť raz hasič.

       

       

                                                                                            ,                                             Mgr. A. Rišková

     • Beseda o ochrane prírody

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Beseda o ochrane prírody.

      Dňa 28.4.2023 sme mesiac lesov Apríl v školskom klube ukončili besedou s pani Ing. Martou Hrešovou, ktorá prišla priblížiť prácu ochranárov a porozprávať deťom o ochrane prírody. Pre deti mala pripravených niekoľko aktivít. Jednou z nich bolo rozoznávanie zvukov vtákov. Prichystané mala aj aktivity, kde úlohou detí bolo priraďovať stopy zvierat k obrázkom. Deti sa dozvedeli rôzne zaujímavosti o chránených zvieratkách. Vedeli ste, že mláďa čierneho bociana sa vyliahne s bielym zobákom a mláďa bieleho bociana má pri vyliahnutí čierny zobák? Deti v školskom klube to už vedia.

                                                                         Mgr. Balogová

     • SLÁVIK SLOVENSKA 2023

     •         V stredu 26.4.2023 sa na našej škole opäť spievalo a to na školskom kole celoštátnej speváckej súťaže Slávik Slovenska 2023. Zúčastnilo sa jej 22 žiakov (5 chlapcov, 17 dievčat) v troch kategóriách.

          C    V I. kategórii (1.-3.ročník) súťažilo 10 žiakov a na prvom mieste sa umiestnila Petra Hermanovská (2.C).

               V II. kategórii (4.-6.ročník) súťažilo 8 žiakov a na prvom mieste sa umiestnila Slávka Jurková (4.B).

           V III. Kategórii (7.-9.ročník) súťažili 2 žiačky - prvé miesto obsadila Juliana Mária Janočková (9.C).

      Všetkým srdečne gratulujeme.                                                                             

                                                                                                     (A.Ivaničová, A.Václavková)

     • Futbalové bronzové nádeje

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album McDonald´s Cup 2023.

      Dňa 24.4.2023 sme sa úspešne zúčastnili na okresnom kole žiakov a žiačok v minifutbale McDonalds Cup vo Vranove. Po roku usilovnej prípravy vo futbalovom krúžku pre 3. a 4. ročník základných škôl sme sa dočkali vystúpenia a konfrontácie mladých nádejných futbalistov a futbalistiek z celého okresu. Do súťaže sa prihlásilo 12 zmiešaných družstiev a v krásnej hale PKO vo Vranove sme si schuti zahrali. Na ihrisku hrali vždy 4 hráči a brankár pričom ani sekundu nesmela chýbať hráčka. Pravidlá sme všetci dodržali. Naši žiaci mali obhájiť minuloročné striebro. V základnej skupine sme zdolali Cirkevnú 6:2, Výšný Žipov 4:0 a Zámutov 14:2 a bolože to radosti z postupu medzi posledných troch najlepších... A prišla studená sprcha. Proti Sídlisku II prehra 4:9 a nakoniec s domácou ZŠ Lúčna 0:9! Chlapci a dievčatá zistili, že im ešte treba natrénovať veľa futbalovej techniky, obratnosti a disciplíny... Za slušnú reprezentáciu školy a mesta chcem pochváliť hráčky a hráčov: Petronela Bangová, Zuzana Blašková, Emanuel Horvát, Peter Jašelský, Branislav Lacko, Adam Mikita, Matúš Molitoris, Samuel Peter, Richard Puľo a Boris Tomko.           

                                                        Mgr. Pavol Minár

    • ORGOVÁN MIERU
     • ORGOVÁN MIERU

     • ,Do fotogalérie bol pridaný nový album ORGOVÁN MIERU.

      Vo štvrtok 27.04.2023 sa v priestoroch Malého kaštieľa konal 3. ročník besedy s názvom „Orgován mieru“. Hlavnou témou besedy bola druhá svetová vojna, práca partizánskych skupín a ťažký život obyčajných ľudí. V úvode nás privítala pani Ľubica Tomková, tajomníčka ZO SZPB a pani predsedníčka ZO SZPB Helena Lipčáková, ktoré ozrejmili žiakom vznik a činnosť partizánskej skupiny Čapajev v Slanských vrchoch. Besedy sa zúčastnili aj zástupca primátora mesta Jozef Varga a poslanec MsÚ Miloš Kmec. Počas besedy žiaci čítali príbehy ľudí, ktorí v čase vojny boli malými deťmi. Ich životné osudy boli nesmierne náročné a ťažké. Žiaci vnímali hĺbku témy a svoje emócie mali možnosť po každom príbehu nakresliť. Za svoju usilovnosť boli odmenení teplým čajom, sladkosťou a farebným perom. Všetkým organizátorom ďakujeme za pripomenutie čias, do ktorých by sme sa určite nechceli vrátiť. Kedysi veľký Dostojevskij položil otázku: Nájde sa pre svet, pre naše šťastie a dokonca pre večnú harmóniu nejaké ospravedlnenie, ak v jeho mene kvôli pevnosti základov bude preliata hoci jediná slzička nevinného dieťaťa? A sám si odpovedá: Táto slzička nestojí za žiaden pokrok, za žiadnu revolúciu. Za žiadnu vojnu. Vždy preváži. Len jediná slzička ... . Mgr. Martina Semanová, Mgr. Anna Ivaničová a Mgr. Slavomíra Kožlejová.

     • Biblická olympiáda

     • Do fotogalérie bol pridaný nový album Biblická olympiáda.

      Dňa 26.04.2023 sa v priestoroch gréckokatolíckeho kňazského seminára P.P. Gojdiča v Prešove konala biblická olympiáda, ktorej sa zúčastnili aj žiaci našej školy. Z dekanatného - okresného kola, ktoré prebiehalo v ZŠ v Hanušovciach nad Topľou, postúpili traja žiaci do eparchiálneho-krajského kola v Prešove a zmerali si sily so šestnástimi družstvami. Súťaž otestovala žiakov v ich hlbokých vedomostiach zo sv.písma, schopnosti hrať scénku, byť pohotoví a aktívni. Svojím výkonom si získali pekné štvrté miesto. Súťažiacim srdečne blahoželáme!