Do fotogalérie bol pridaný nový album Šikovné ručičky....
Žiaci z krúžku šikovné ručičky využili krásne jesenné počasie na aktivitu v prírode.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Šikovné ručičky....
Žiaci z krúžku šikovné ručičky využili krásne jesenné počasie na aktivitu v prírode.
25. októbra 2024 žiaci 5. ročníkov absolvovali prvé diagnostické testovanie z finančnej gramotnosti. Cieľom vstupnej diagnostiky bolo zistiť východiskovú úroveň kompetencií žiakov v oblasti finančnej kultúry. Test od žiakov nevyžadoval špeciálnu prípravu, ani opakovanie nadobudnutých vedomostí, či zručností. Opis úrovní a výsledky testovania si žiaci môžu skontrolovať na stránke www.eduq.sk. Na zabezpečenie plynulého testovania sa priamo podieľali riaditeľka školy RNDr. Natália Verčimáková a administrátori testovania Mgr. Magdaléna Sabová a Mgr. Ján Molitoris, za čo im patrí veľká vďaka. Koordinátor finančnej gramotnosti Mgr. Mariana Muravská
Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha.
Seneca
Dňa 28.10.2024 v priebehu 2. – 4. vyučovacej hodiny sa to v triede IV. C len tak hemžilo rôznorodým netypickým oblečením. Niektorí žiaci sa snažili svojim odevom vystihnúť rôzne povolania a iní zas chceli len tak na krátku chvíľku byť nejakou obľúbenou literárnou postavou. Všetko sa to udialo presne v deň, kedy sme si pripomínali Medzinárodný deň školských knižníc.
V triede bolo zrazu rušno ako v úli. Žiaci individuálne, ale aj v skupinách v rámci zaujímavých aktivít plnili rôzne úlohy. Napríklad: a) hľadali riešenie rébusu vytvoreného z rôznych bežných vecí; b) po prečítaní ukážok známych slovenských rozprávok hádali ich správne názvy, c) na interaktívnej tabuli riešili kvíz „Ako vznikla kniha“ a „Čo viem o knižnici“, d) na zopár minút sa začítali do bájok, kratších príbehov s pokračovaním na chodbe, kde to na krátku chvíľku pripomínalo „čitáreň v knižnici“.
Knihu, ktorú si našli na chodbe v školskej knihovníčke, skúmali v príjemnej atmosfére triedy alebo chodby, čítali si, ukazovali ostatným pútavé ilustrácie.
Úplne na záver si ešte poskladali z malých dielikov obrázok pridelenej rozprávkovej postavy a pozreli si krátku animovanú rozprávku od Václava Šuplatu pod názvom „Bolo to dávno, pradávno... - Slávko a kniha“, ktorý vďaka zvedavosti objavil reč a čaro kníh.
Cieľom pripravených aktivít, kde žiaci hádali, ale aj hľadali, skúmali, riešili a zapisovali úlohy, ale tiež vyfarbovali literárne postavy v pracovnom liste, bolo predovšetkým povzbudiť ich záujem o čítanie, prebudiť fantáziu a vyvolať túžbu poznávať vždy niečo nové. Triedna učiteľka IV.C Mgr. Anna Rišková.
Aj učitelia ďalších tried I. stupňa si pripravili pre žiakov rôzne zaujímavé aktivity ako každý štvrtý októbrový pondelok. Spoločne si v II.C čítali úryvky z kníh v čitateľských kútikoch, súťažili v kvízoch, spoznávali najobľúbenejšie knihy ich spolužiakov a hádali podľa kostýmov, kto je aká rozprávková bytosť.
Deti v II.B si do školy doniesli svoje knihy a obliekli sa za postavu z nej. Navštívili našu školskú knižnicu a prezerali si knihy. Z jednej si aj čítali. Na oslave knižníc sa potom preniesli do Rozprávkova.
V III.C na hodine čítania žiaci pracovali s knihami z triednej knižnice:
– spoločne si pripomenuli, aké knihy v triede majú a používajú, triedili ich podľa rôznych vlastností :
a) jedna skupina hľadala náučné knihy
b) druhá triedila prózu – rozprávky, povesti a príbehy pre deti
c) tretia – poéziu – básničky a riekanky
Ešte si spoločne zopakovali abecedu a po skupinách usporiadali pridelené knihy podľa abecedy. Nakoniec si vyhľadávali autora knihy, od ktorého čítali úryvok v čítanke. Tento deň nás uistil o tom, že kniha je najlepší priateľ človeka. Triedni učitelia I. stupňa: Mgr. Martina Semanová, Mgr. Slavomíra Kožlejová, Mgr. Daša Vargová
Na druhom stupni prebiehal Medzinárodný deň školských knižníc priamo v školskej knižnici v znamení súťaže na tému Školská knižnica – priestor pre aktívne a zábavné učenie
Pre deti 5. ročníka pripravila školská knihovníčka Mgr. Jarmila Pantlikášová spolu s kolegyňami Mgr. Kvetoslavou Kolesárovou a Mgr. Máriou Pavlenkovou, žiačkou 9. ročníka Noemi Digoňovou a žiačkou 4. ročníka Nadeždou Pantlikášovou bohatý program. V tento deň mali aj hosťa - dlhoročnú knihovníčku mesta Hanušovce, Bc. Ľubicu Tomkovú. Po besede s p. Tomkovou na tému Čo pre mňa znamená kniha si žiaci pozreli prezentáciu o naj knihe, najväčšej, najstaršej, najmenšej a najaktuálnejšej knihe pre deti. Súťažili v skladaní citátov o knihe, tvorili ilustrácie a komiks k prečítanej bájke, ale aj vlastnú bájku. Na záver sa mali možnosť vyjadriť k podujatiu a k tomu, ako sa cítia v našej školskej knižnici. Odmenami pre deti neboli len sladkosti, ale aj krásne záložky do kníh a povzbudenie, že aj školská knižnica môže byť miestom pre zábavné a aktívne učenie. Mgr. Jarmila Pantlikášová
Milí žiaci, školský parlament vyhlasuje Týždeň zdravia a farieb od pondelka 4.11.2024 do piatka 8.10.2024. Účasť je pre každého žiaka dobrovoľná. Každý deň bude venovaný jednej farbe, ktorú môžete podporiť svojím oblečením a desiatou. Stačí prísť s viditeľným kúskom oblečenia v príslušnej farbe a priniesť si desiatu vo farbe dňa. Ako odmenu za vašu kreativitu a zapojenie budete v daný deň oslobodení od ústneho skúšania!
Pondelok 4.11.2024 – červená farba (inšpirácia: červené jablko, cvikla, červená kapusta, červené hrušky, maliny, červená reďkovka, červená paprika, brusnice, červená cibuľa, červený melón, červené paradajky ...)
Utorok 5.11.2024 – zelená farba (inšpirácia: zelená kapusta, rukola, kel, uhorky, zelené hrušky, zelené jablká, zelená paprika, kivi, hrášok, zelené hrozno ...)
Streda 6.11.2024 – biela farba (inšpirácia: pite mlieko, jedzte syry, jogurty, tvaroh, cesnak, špargľu, bielu cibuľu ...)
Štvrtok 7.11.2024 – modrá, ružová a fialová farba (inšpirácia: jedzte slivky, čučoriedky, modré hrozno ...)
Piatok 8.11.2024 – žltá a oranžová (inšpirácia: mrkva, pomaranč, nektárinka, žltá paprika, tekvica, pomarančová šťava, oranžové paradajky, med, žlté jablko ...)
Zapojte sa a podporte zdravý životný štýl aj farbami! Nezabudnite prísť pripravení a kreatívni. Tešíme sa na vašu farebnú účasť!
S pozdravom
Školský parlament
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ryby – rybky – rybičky : Workshop 2 .
V minulom školskom roku 2023/24 sme odštartovali projekt Ryby-rybky-rybičky, v rámci ktorého sme žiakom okrem teoretických poznatkov z tejto oblasti ponúkli aj ochutnávku rôznych chutných jedál z rýb. V tomto školskom roku sme chceli žiakom ukázať a sprostredkovať celý proces, ktorý je spojený s chovom rýb, povinnosťami a právami rybárov či samotným rybolovom. Dňa 23.10.2024 sme sa so žiakmi piateho a ôsmeho ročníka vybrali do neďalekej dedinky Remeniny, ktorá sa môže pýšiť rybníkom v rozlohe 1 ha. Hospodár miestnej organizácie SRZ pán Štefan Oráč, ako aj pomocný hospodár a člen rybárskej stráže pán Ján Ivanič previedli deti zaujímavými informáciami spojenými s údržbou a starostlivosťou o rybník, o správaní sa rybára v okolí rybníka. Pohotovo odpovedali na rôzne zaujímavé žiacke otázky. Pán učiteľ Mgr. Ján Molitoris nás previedol všetkými pracovnými úkonmi, ktoré sú potrebné na zahájenie rybolovu. Ukázal nám, ako uviazať na silon háčik, ako umiestniť plavák, ako dať na háčik návnadu v podobe dážďovky, naučil nás ako správne nahodiť návnadu na chytanie rýb, ako zapisovať úlovky – ich dĺžku do rybárskeho lístka a ako správne vytiahnuť úlovok z rybníka v podberáku, ktorý každý rybár musí mať. Žiaci mali možnosť vlastnoručne si vyskúšať nahadzovanie, meranie ulovenej rybky – pstruha dúhového, čím sa priblížili a čiastočne sa stali malými rybármi. Žiaci si pochutnali aj na kulinárskom umení pána učiteľa v podobe údeného lososa a na opekaných klobáskach a špekačkách. Takáto zážitkové učenie má neoceniteľný význam tak pre deti ako aj pre učiteľa. Ak sa stretne zanietený tím ľudí s dobrými poslucháčmi, systémovosť informácií s praktickou zručnosťou, môžeme očakávať efektivitu a nadšenie z učenia sa. Za organizáciu takéhoto úžasného dňa a starostlivosť o akváriové rybičky vo vnútri školy patrí veľká vďaka učiteľke Mgr. Mariane Muravskej.
Powered by aSc EduPage